Gören Göz Cihazları

Eklenme Tarihi :07.08.2014
           Okunma Sayısı :6348

Gören Göz Cihazları Teknik Destek ve Servis Bilgileri

 

    2014 yılı kapsamında 19 ilde dağıtılanGören Göz Cihazları ile ilgili teknik destek ve servis hizmeti almak üzerekullanıcıların yararlanması için http://www.gorengoz.net/ internetsayfası ile 0312 210 18 08 nolu telefon numarasıhizmete girmiştir.

 

    Aile ve Sosyal Politikalar BakanlığıEngelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Ulaştırma, Denizcilik veHaberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü'nce yürütülen GörenGöz Projesi 2014 yılı kapsamında Adıyaman, Antalya, Artvin, Aydın,Bingöl, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Gümüşhane, Iğdır,Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Mardin, Şanlıurfa ve Yozgat olmaküzere toplam 19 ilde 5000 adet Gören Göz cihazı dağıtılmaya devametmektedir.

 

Gören Göz Nedir?

 

    Gören Göz cihazı, görme engellilerinulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek ve/veya otobüs, metrogibi toplu taşım araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla donanım veyazılımdan oluşan ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal haritayardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adresedoğru yönlendirecek olan bir cihazdır. Gören Göz cihazı yönlendirme sırasındahastanelerin, bankaların, kamu binaları vb. önemli merkezlerin yakınlarındasesli uyarılar vermektedir Gören Göz bastonla birlikte kullanılması gerekenyardımcı bir cihazdır.

 

Başvuru Şartlarında Alt YaşSınırı 12’ye Düşürüldü

 

    Başvurularda daha önceden görme engelioranı şartı %70’e düşürülmüştü. Şimdi de daha önce 15 olan alt yaşbaşvuru sınırı ise artık 12’ye düşürülmüştür.

 

    Görme engellinin bilgi çağının getirmişolduğu yeniliklerden faydalanması amacıyla hazırlanan Gören Göz cihazları sahipolduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğinikolaylaştıracak. Cihazın görme engelli vatandaşlara dağıtımı Bakanlığımız ilmüdürlükleri aracılığı ile sağlanacak.

 

 

GÖREN GÖZ CİHAZI BAŞVURUŞARTLARI 

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  2. 12 ve üzeri yaş grubunda bulunmak.
  3. Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %70 ve üzerinde olmak.
  4. Görme engellinin birden fazla engelinin olması halinde görme engeline ilişkin oran dikkate alınacaktır.
  5. Gören göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitme, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanmayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak.
  6. Görme engellinin dağıtım yapılacak olan 19 ilinde (Adıyaman, Antalya, Artvin, Aydın, Bingöl, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Gümüşhane, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Yozgat) ikamet etmesi veya bu illerdeki üniversitelerde eğitime devam ediyor olması gerekmektedir.

 

İSTENEN BELGELER

  1. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
  2. Engelli sağlık kurulu raporu fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
  3. İkametgâh belgesi. (Bu belge TC kimlik numarası ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerince MERNİS veri tabanından alınacak)
  4. Dağıtım yapılacak illerdeki üniversitelerde eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair ilgili üniversiteden alacağı belge.

 

AYRINTILI BİLGİ İÇİN:

http://www.gorengoz.net/

TEL: 0312 210 18 08

 
 
 
 
     
     
     
     
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz