ENGELSİZ BİR ŞEHİR İSTİYORUZ

Eklenme Tarihi :19.02.2014
           Okunma Sayısı :5039

Tüm okulların fiziki koşullarının engelsiz halegetirilerek, okula gidemeyen engelli kalmamasını istiyoruz.

-         Sinema, tiyatro,sergi ve konser salonları gibi sanat ve kültür izleme mekânlarının,engellilerin de yararlanabileceği biçimde düzenlenmesini istiyoruz.

-         Hem sokaklarda, hemde iç mekanlarda engelli tuvaletlerinin bulunmasını istiyoruz.

-         Şehirdeki tüm otelve misafirhanelerde, en az bir odanın engelli müşterilere uygun şekildedüzenlenmesini, ayrıca bu mekânların tüm hizmetlerinden engellilerin deyararlanabilmesi için fiziki koşullarının engellilere uygun hale getirilmesiniistiyoruz.

-         Kat bulunan herbinada engellilerin kullanabileceği asansörler bulunmasını istiyoruz.

-         Asansör ya dayürüyen merdiven olmayan yerlerde, tekerlekli sandalye kullanan engellilerinüst katlara çıkabilmesi için gerekli mekanizmaların (lift vb.) binalardabulunmasını istiyoruz.

-         Tüm havuzlardaengellilerin girişi için havuz lift donanımı olmasını istiyoruz.

-         Engellilerin kullandığıengelli plakalı araçların park edebilmesi için tüm otoparklarda özel park yeribulunmasını, park yerlerinin olmadığı durumlarda, trafiği engellemediği sürece,engelli araçlarının her yere park edebilmesine izin verilmesini istiyoruz.

-         Tüm uygulamalardafırsat eşitliği istiyoruz.

-         Yaşlılar, hastalar,engelliler, geçici engelliler ve hamileler için, yayaların kullandığıkaldırımların zorlanmadan inip çıkılabilecek yükseklikte ve geniş olmasını,arnavut kaldırımı olmamasını, kaldırımlarda ağaç dalı, tabela, çukurolmamasını, kaldırımların engelsiz kalabilmesi için düzenli bakımlarınınyapılmasını istiyoruz.

-         Kaldırımlardaarabaların park etmesini engellemek için, görme engellilerin hareketiniengelleyen mantarlar yerine, bunu sağlayacak denetleme mekanizmalarınınolmasını istiyoruz.

-         Kaldırımlarınbittiği ve yolun başladığı yerlerde görme engelli bireyler için, kabarık izlerolmasını istiyoruz.

-         Şehirdeki tümmazgal demirlerinin, tekerlekli sandalyenin ve görme engellilerin bastonlarınınrahat kullanımı için hem enine hem boyuna olmasını istiyoruz.

-         Tekerleklisandalye, yürüteç (walker) gibi araçlarla hareket eden kişiler için yayayollarında, basamak, merdiven olan yerlerde bu araçların hareket edebileceğieğimde rampalar olmasını, bu rampaların kenarlarında tutunmak amacı iletrabzanlar bulunmasını istiyoruz.

-         İster sokak gibidış mekanlarda, ister herkese açık iç mekanlarda, merdiven ve basamakların,yürüyebilen ortopedik engellilerin çıkabileceği yükseklikte ve eğimde olmasını,tüm basamak ve merdivenlerin kenarında tutunmak için trabzan bulunmasınıistiyoruz.

-         Asansör, lift veyürüyen merdiven gibi, teknik donanım gerektiren araçların alt ve üstgeçitlerde, binalarda bulunmasını yeterli bulmuyoruz, bu mekanizmaların düzenliolarak bakım ve onarımının yapılmasını, her zaman çalışır durumda olmasınıistiyoruz.

-         Halka açık park veaçık alanların, engellilerin de kullanabileceği şekilde düzenlenmesiniistiyoruz. Engellileri tecrit etmeye yönelik, sadece engellilere özel park veaçık alanların yapılmasını reddediyoruz ve kınıyoruz.

-         Belediyelere ait,otobüs, tren gibi toplu taşım araçlarını engellilerin kullanması için liftsistemi olmasını, durakların sesli belirtilmesini, tekerlekli sandalyenindurması için belirlenmiş yerler ve engellilere öncelikle verilmesi içinkoltuklar bulunmasını istiyoruz. Sadece engellilerin kullanacağı toplu taşımaraçlarını, engellileri tecrit eden zihniyetin ürünü olarak görüyor,reddediyoruz, kınıyoruz.

-         Şehirlerin kabartmaharitalarının olmasını istiyoruz.

-         Halka hizmet sunanher yerde, verilen hizmetten yararlanılması konusunda engellilere öncelikverilmesini istiyoruz.

-         Toplu taşım ulaşımaraçlarını kullanamayacak durumda olan engellilerin, evlerinden çıktıklarındaulaşım ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla belediye yönetimi altında engelsizulaşım merkezleri olmasını, ulaşım ihtiyacındaki engellilerin taleplerinin bumerkezler aracılığı ile karşılanmasını istiyoruz.

-         Engelliler içinuygulamaya konan tüm hizmetlerin bir denetleme mekanizması ile denetlenerek,sürekliliğinin sağlanmasını istiyoruz.

 

 
 
 
 
     
     
     
     
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz