ENGELLİ VE YAŞLILARA ÜCRETSİZ SEYAHAT

Eklenme Tarihi :28.03.2014
           Okunma Sayısı :5828
               ENGELLİ VE YAŞLILARA ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI YÖNETMELİĞİ YAYINLANDI
    Engelli ve yaşlılara ücretsiz veya indirimli seyehat hakkı yönetmeliği ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan ücretsiz veya indirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği 04/03/2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
    Engelli Kimlik Kartı olan engelliler mevcut kartlarıyla, Yaşlılar ise nüfus cüzdanları ile Ücretsiz Seyahat Hakkından yararlanabilecek.
   Bu haktan Refakatçisi ile birlikte yararlanmak isteyen Ağır Engelliler ise yeni düzenlenen Engelli Kimlik Kartı için Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuracaklar.

ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKI HANGİ  DURUMLARDA GEÇERLİ OLACAK?
Engel oranı %40 ‘ın üzerinde olan engelli bireyler ile ağır engelli bireylerin birlikte yolculuk  yaptıkları en fazla bir refakatçilerine,
-Belediyelere, beldiyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden,
-Demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından,
ücretsiz olarak yaralanma hakkı,
65 yaşının üstündeki bireylere ise;
-Belediyelere, beldiyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden,
-Demiryolları ve denizyollarının şehiriçi hatlarından,
Ücretsiz olarak yararlanma hakkı,
Demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise;
-% 50 indirimli olarak yararlanma hakkı GETİRİLMİŞTİR.
    
*** Refakatçisi ile yolculuk yapacak olan Engelli bireylerin Engelli Kimlik Kartının YENİLEMELERİ gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yeni basılan ve üzerinde “ULAŞIMDA REFAKATÇİ HAKKI VARDIR” ibaresinin yer aldığı kimlik kartını ibraz etmeleri gerekmektedir.
Engelli Kartı değişimi için;
-İki adet fotoğraf,
-Dilekçe,
-Sağlık Kurulu Raporu Aslı ( veya ONAYLI örneği ) ile birlikte
ikamet ettikleri İlde bulunan AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜNE başvurarak, Engelli Kimlik Kartını yenilemeleri gerekmektedir.

*** Ücretsiz Seyahat hakkı uygulamasında şehir içi HALK OTOBÜSLERİ de dahil olacak.
*** Engelliler ve yaşlılar sadece yaşadıkları şehirde değil farklı şehirlerde de Ücretsiz Seyehat Hakkından yararlanabilecek.

 
 
 
 
     
     
     
     
Yorumlar
   
Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı 
 
Yorumlar Yaz  
   
Adınız Soyadınız
Yorumunuz